Size bir telefon kadar yakınız
0216 565 0 555

KISA SÜRELİ ÇÖZÜM ODAKLI TERAPİ

KISA SÜRELİ ÇÖZÜM ODAKLI TERAPİ

Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, diğer terapi modellerinden farklı bir yaklaşıma sahiptir. Bir çok terapi modelinin temel ilkesi ve çıkış noktası, geçmiş yaşantılardan gelen olumsuz öğrenmeler ve adaptif olmayan baş etme mekanizmalarının çözümlenmesi üzerine odaklanmışken; çözüm odaklı terapi, kişinin hayata dair kullandığı işlevsel başa çıkma mekanizmaları, geliştirdiği olumlu çözüm yolları ve geleceğe yönelik beklentilerine yönelerek, kişinin iyilik halini amaçlayan bir bakış açısını benimsemiştir. Çalışma prensibi olarak; çerçeve içerisinde resmin kendisine değil, resmin dışında kalan olumlu ve iyi olan bir çok dinamiği kişiye farkındalık düzeyine getirerek, yaşamı istenilen düzeye çekmeyi hedeflemektedir. Burada, resim olarak bahsedilen şey, kişinin yaşamında sorun olarak atfettiği olumsuzlukları temsil etmektedir. Çözüm odaklı terapi yöntemiyle çalışan bir çok terapist, geçmiş yaşantıların çözümlenmesinin, geleceğe dair yapılacak olan olumlu yatırımlara ulaşmada zorlayıcı olduğu görüşündedir. O nedenle, kişinin bu zamana kadar var olan olumlu dinamiklerini somutlaştırarak, iyilik halini sağlamak tedavinin temelini oluşturmaktadır. Çözüm odaklı terapide, kişinin bireyselliği ilkesi esas alınmaktadır. Bu süreçte, danışan ile “3 Temel Soru” prensibi üzerine süreç yapılandırılmaktadır.

 

Birincisi:   “Kişinin terapiden beklentisi nedir?”

İkincisi:     “Beklentilerin gerçekleştiği durumda, hayatında neler değişecektir?”

Üçüncüsü: “Bu zamana kadar kişinin beklentilerini gerçekleştirebilmek adına atmış  olduğu adımlar ve çözüm yolları nelerdir?”

Bu 3 temel sorunun yanıtı kişi tarafından verildikten sonra, gerekli farkındalık müdahaleleri terapist tarafından yapılarak, terapi planı oluşturulur. Terapinin temel amacı; kişinin yaşamına dair beklentilerine ulaşmasını sağlayacak, temel yaşam becerilerini sağlayarak, kişinin iyilik halini sağlamaktır. Bu terapi modeli daha çok, günlük yaşam becerilerini geliştirerek beklentilerine ulaşmayı hedefleyen, akut ya da kronik ruhsal bozukluk sorunu olmayan kişiler için uygun bir müdahale yöntemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp'dan Bize Yazın