Size bir telefon kadar yakınız
0216 565 0 555

FİBROMİYALJİ VE MİGREN TEDAVİSİ

FİBROMİYALJİ VE MİGREN TEDAVİSİ

Fibromiyalji ve Belirtileri

Fibromiyalji çoğu zaman yaşam boyu süren kronik bir hastalıktır. Sıklıkla kendini, kas ve kemiklerdeki sürekli ağrı, yoğun hassasiyet ve yorgunluk hali şeklinde gösterir.  Bu gibi belirtiler çoğunlukla test ve tahliller ile ölçülemeyen öznel durumlardır. Belirtileri öznel olduğu için de fibromiyaljinin temel nedeni bilinememektedir ve tanı koyulması güçtür.

Objektif testlerle ölçülememesi ve tanımlanamaması nedeniyle bazı doktorlar bu hastalığın varlığını sorgulamıştır. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarla fibromiyaljinin gerçek bir rahatsızlık olduğunu ortaya koyulmakta ve fibromiyalji tedavisi için etkili tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Fibromiyaljinin en yaygın belirtisi, vücutta tetik noktası ya da hassas nokta denilen alanlarda aşırı hassasiyet durumudur. Bu alanlara uygulanan hafif baskı dahi ciddi düzeyde ağrılara neden olabilir. Tetik noktalardan yayılan bu ağrı vücudun neredeyse tamamını etkileyen hafif düzeyde fakat sürekli bir ağrı şekline dönüşmektedir.  Üç aydan daha fazla süredir bu tip ağrılar yaşıyorsanız, bu bir fibromiyalji göstergesi olabilir ve doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Bu hastalığa sahip insanlar aynı zamanda

– kronik yorgunluk,

– uyku sorunları,

– yorgun uyanma,

– kaygı,

– depresyon,

– konsantrasyon güçlükleri gibi problemler de yaşamaktadır. Bu nedenle fibromiyalji basit bir ağrı ya da hassasiyet sorunundan çok daha fazlasıdır ve tedavi edilmemesi yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir

Fibromiyalji için EMDR Tedavisi 

Birkaç yıl öncesine kadar fibromiyaljinin etkili ve kalıcı bir tedavisinin olmadığı düşünülmekteydi. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar,  fibromiyaljinin tedavisinin mümkün olduğunu göstermiştir. Bu araştırmaların çıkış noktasında, fibromiyaljinin ve beraberinde gelen psikolojik sorunların temelinde geçmiş olumsuz yaşantılar, yani travmaların varlığı dikkat çekmektedir. Araştırma kapsamında geliştirilen EMDR Terapisi Fibromiyalji Protokolü ile hastalığa neden olan ve/veya hastalıkla ilişkili olan travmaların çözümlenmesi sağlanmış ve böylece hastaların ağrılarında önemli oranda ve kalıcı iyileşme görülmüştür.

Fibromiyalji semptomlarının tedavisiyle, hastalıkla birlikte gelen depresyon, kaygı, kronik yorgunluk ve konsantrasyon problemleri gibi diğer psikolojik problemlerde de iyileşme sağlanabilmektedir. Yaşadığınız kronik ağrılardan kurtulmanızı sağlayarak yaşam kalitenizi ve iyilik halinizi arttırmanıza yardımcı olacak EMDR terapisi için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

 

Migren ve Belirtileri

Migren, genellikle başın tek bir tarafında zonklama ya da nabız atışına benzer ciddi düzeydeki ağrı şeklinde kendini gösterir. Her hasta migren ataklarını farklı şekillerde deneyimler. Ancak çoğunlukla bu ağrılara mide bulantısı, kusma ve ışık ve sese karşı aşırı hassasiyet de eşlik eder. Migren atakları saatler ya da günler süren ve günlük işlevselliği bozan ağrılara neden olabilir. Bazı hastalarda ataktan önce ya da atak sırasında aura denilen belirtiler de görülebiir. Bu belirtiler ışık flaşları, kara noktalar, yüzün bir yarısında ya da kolların ve bacakların birinde karıncalanmayı içerebilir.

Bazı kronik baş ağrısı sorunları kafa travmaları ya da hastalık gibi organik nedenlere bağlı olurken, bazılarının ise net bir organik sebebi bulunamamaktadır. Bu da tedaviyi güçleştirmektedir. İlaç tedavisi kimi migren ataklarını öneleyebilir ve ağrı düzeyini azaltmaya yardımcı olabilir. Doğru ilaç, kendine yardım teknikleri ve hayat tarzındaki değişiklikler migren ataklarını azaltmada oldukça önemlidir.

Ancak çoğu migren hastası için atakların şiddetini ya da sıklığını azaltmak kolay değildir. Kimi hastalar atak yaşamıyor olsalar dahi her an migren atağı yaşama endişesi taşımakta ve bu da yaşam kalitelerini ciddi orada düşürmektedir.

 

Migren için EMDR Terapisi

Son yıllarda yapılan çalışmalar, migren ataklarının başlangıç noktasının genellikle olumsuz yaşam olayları yani travmalara bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda migren ataklarının kendisi de yaşanan yoğun ağrı ve işlevsellik düşüşleri nedeniyle birer travmaya dönüşmete ve hastalığı daha karmaşık bir hale getirmektedir.

Travma odaklı yaklaşımdan yola çıkarak yapılan çalışmalarda, migren ve nedeni belli olmayan kronik baş ağrısı sorunlarının EMDR terapisi ile tedavi edilebileceği görülmüştür. Geliştirilen EMDR Migren Protokolü ile migren hastalarının hastalıkla ilişkili olan travmatik anıları, hastalığın kendisinin yarattığı travmatik anıları ve atakları tetikleyen tetikleyicileri duyarsızlaştırmak amaçlanmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar ve klinik gözlemlerde EMDR terapisinin hastaların migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkili olduğu bulunmuştur. Yaşadığınız kronik baş ağrılardan veya migren ataklarından kurtulmanızı sağlayarak yaşam kalitenizi ve iyilik halinizi arttırmanıza yardımcı olacak EMDR terapisi için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp'dan Bize Yazın