Size bir telefon kadar yakınız
0216 565 0 555

DIŞAVURUMCU SANAT TERAPİSİ

DIŞAVURUMCU SANAT TERAPİSİ

Sanat terapisi, sanat yapma sürecini kişinin fiziksel, zihinsel ve duygusal esenliğini iyileştirmek için kullanan güçlü bir terapi yöntemidir. Kişinin kendisine vardığı en eğlenceli yolculuktur. Kişinin sanatsal bir takım çalışmalarla bu sanatsal süreçte kendisini ifade etmesine, sorunları çözmesine, davranışlarını ve duygularını geliştirmesine ve yönetmesine, stresi azaltmasına ve özsaygı ve farkındalığı geliştirmesine yardımcı olur.

Sanatın bir araç olarak kullanıldığı bu teknikle, kişinin öncelikle sorunun farkına varmasına ve sorunu dışa vurmasına olanak tanınır. Hayal gücünün sihrine yer veren bu terapi dışavurumu sağladığı için bireyleri rahatlatmaktadır. Terapi sırasında kişiler özgürce, kendini kısıtlamadan, baskı altında kalmadan kendini ifade eder. Sözle ifade edilemeyen, sözün yeterli kalmadığı bazı şeyler resim, müzik gibi sanat türleri ile konuşmaya başlar. Bireysel yada grup çalışması şeklinde de yapılabilir.

Sanat terapisinin iki temel amacı vardır; bastırılmış düşünceleri ve kişilerdeki uyumsuz davranışları su üstüne çıkarmaktır. Sanat terapisinde; müzik terapi, hareket terapisi, drama terapi, şiir terapi, bibliyo terapi, oyun terapi, kum terapisi gibi sanatsal alanlar yer alır. Sanat terapisinden faydalanmak için yetenekli veya sanatçı olmaya gerek yoktur. Bu iyileşme sürecine yardımcı olacak ve kişinin tedavi süresince vereceği mesajları alıp üzerinde çalışacak profesyoneller eşlik edecektir. Her yaştan bireylerin rahatlıkla katılabileceği sanatsal faaliyetlerle iyileşmenin keyifli yolu bulunur.

Danışanlarımızın kendini keşfetme sürecinde, kendilerini tanımalarını, içlerindeki güçlü ve zayıf yönleri keşfetmelerini, karşılarına çıkan stresörlerle baş etmelerini sağlayan psikolojik bir destek yöntemi olan Sanat Terapisi aynı zamanda kişisel gelişimi arttırmak ve/veya sosyal ilişkileri güçlendirmek için sanatın bir araç olarak kullanıldığı bir psikoloji dalıdır. Sanat terapisinin amacı, farklı sanat dallarını kullanarak danışanlara duygusal deneyim ve ifadelerini düzenlemek için olanak sağlamaktır. Self Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak ihtiyacı olan çocuk, ergen ve yetişkin danışanlarımız için sanat terapistleri tarafından bireysel veya grup terapileri yürütülmektedir. Dışavurumcu Sanat Terapisi tüm danışanlar için kişisel bir etkinlik olabilir. Özellikle aileler, çiftler,, ergenler ve grup terapilerinde başarıyla uygulanabilir.

Dışavurumcu Sanat Terapisinin Kullanım Alanlarından Bazıları:

Depresyon

İletişim Bozukları

Travma

Şizofreni

Davranım Bozuklukları

Anksiyete

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp'dan Bize Yazın