Size bir telefon kadar yakınız
0216 565 0 555

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu

Gelecek nesillerin sağlıklı bireyler olabilmesi nasıl yetiştirildiklerine bağlıdır. Bedenen bir sağlık, ruhen bir sağlık olmadığı zaman değersizleşir. Aileler evlat sahibi olunca başlangıçta fiziksel anlamda sağlığını önemseyecektir. Yalnız günümüzde çocukların ruhsal anlamda da yetiştirilmesinin önemli olduğunu fark edilmiştir. Bu sebeple çocuk psikoloğu denilen yeni bir meslek dalı ortaya çıkmıştır.

çocuk psikoloğu

Çocuk psikologları üniversitede Psikoloji veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik isimli bölümlerden mezun olurlar. Ardından yüksek lisansları ile çocuklar üzerine yoğunlaşarak alanlarında uzmanlaşırlar.

Uzman olmalarına karşın hiçbir çocuk psikoloğu istanbul ilaç yazamaz. Onların görevi daha çok çocuğun yaşadığı sorunları dinleyerek rehber konumunda görev yapmaktır. Bir diğer önemli konu ise pedagog ile karıştırılmasıdır. Fakat pedagoglar yalnızca çocuklara eğitim ile ilgili bir danışmanlık sunabilir. Bu durumda çocukların psikolojik sıkıntıları atlanacaktır. Aileler çocuklarını şu sebeplerden dolayı çocuk psikoloğu ile bir araya getirmelidir:

  • Ruhsal gelişimlerinin kontrol edilmesi,
  • Aile ile iletişim sorunu yaşaması durumunda,
  • Yaşıtları ile davranış ve uyum problemi yaşadığında,
  • Çocuğun zayıf ve güçlü yönlerini öğrenebilmek için,
  • Anne veya babanın bilinçsiz olarak çocuğuna yaptığı hataları fark edebilmesi için,
  • Belli kritik yaş dönemlerinde çocuğa en uygun davranış biçimini öğrenmek için,
  • Çocukta görülen aşırı öfke, saldırganlık, yalan söyleme, içe kapanıklık ya da inatçılık gibi problemlerden herhangi bir tanesi varsa,
  • Kardeşine kıskançlık beslediği fark edilmişse çocuk psikoloğu muhakkak yardımcı olacaktır.

Ailelerin sorunlarla karşılaştıkların en sık yaptıkları şey sorunu yok etmektir. Fakat bu ancak üstünün kapatıldığında daha çabuk mayalandığı söylenen hamura benzer. Gereğinden fazla bekletilirse kabarmaktan kaptan dışarı dağılacaktır.

çocuk psikoloğu istanbul

Çocukların bastırılmış olumsuz özellikleri de tıpkı böyledir. Eğer zamanında halledilmezse zaman geçtiğinde istenmeyen sonuçlarla karşılaşılması muhtemeldir. Örneğin; sürekli tırnaklarını yiyen bir çocuğun ellerine vurmak ya da cezalandırmak anlamsızdır.

 

Kısa süreli etki olur ve bir zaman sonra tırnak yerine çocukta daha olumsuz davranışlar başlayabilir. Bunun önlenebilmesi adına çocuk psikoloğu istanbul çocukla ilgilenecektir. Neticede çocuğun tırnaklarını yemesinde yatan psikolojik nedenler ortaya çıkar. Daha doğru bir çözüm yolu denenerek bu olumsuzluk giderilebilir. Çocuğun daha sağlıklı davranışlar sergilemesi sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

WhatsApp chat WhatsApp'dan Bize Yazın