Size bir telefon kadar yakınız
0216 565 0 555

6 Şubat itibariyle çok zor günlerden geçiyoruz…

6 Şubat itibariyle çok zor günlerden geçiyoruz…

Hiçbir şey yapmadan evde oturmak, günlük hayatımıza dönmek zor, bu nedenle daha çok haber dinlemek, oradaki insanlara olduğumuz yerden eşlik etmek istiyoruz. Kendi evimizde, iyi koşullarda olmaktan suçluluk hissediyoruz. Bunlar çok insani, anlaşılır duygular. Fakat ne yazık ki şu anda yapabileceğimiz şeyler sınırlı. Maddi yardımlar, sosyal medya paylaşımları, kan bağışı ve dua etmek.. Sürekli ekran başında haberleri izlemek, okumak hiç kimseye iyi gelmeyecek. Şunu unutmayalım ki oradakilere şu an ve sonrasında yardım edebilmek için sakin kalmamıza, gücümüzü ekonomik kullanmamıza ve iyi olmamıza ihtiyaç var.

Ve tabi ki bu süreçte evde, neler olduğunu anlamaya çalışan çocuklarınızın da size ihtiyacı var. Evladınızın zorlanma sinyallerini görebilmek için de sizin sakin kalmanıza, iyi olma halinize ihtiyaç var. Bunun için kendinize iyi gelen şeyleri yapmaktan vazgeçmemeli, haber izlemelerinize aralar verip, ailece günlük rutinlerinize geri dönmelisiniz.

Durumu takip etmek için haberleri izlerken çocukların bunlara maruz kalmaması oldukça önemli. Sosyal medya, ne yazık ki bir sürü yanlış bilginin, olumsuz senaryolarında olduğu bir yer. Aynı zamanda çocukların kendi whatsapp gruplarında da onları zorlayacak yazışmalar, fotoğraflar, videolar görmeleri çok olası. Bu nedenle çocuğunuzun kendine ait telefonu var ise, ruhsallığını olumsuz etkileyecek içeriklere maruz kalmaması için, telefon kullanımına sınırlandırma getirmek iyi olacaktır.

Kln. Psikolog Seda Dönmez

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

WhatsApp WhatsApp'dan Bize Yazın